Vadeli Altın İşlemleri Nelerdir?

Altın alım ve satım işlemlerini yapmaya yeni başlayan kişiler için vadeli altın işlemleri nelerdir detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Altın, yıllardır çoğu yatırımcının gözdesi olmayı başarmış bir yatırım aracıdır. Altın alım ve satımı yapmak isteyen kişiler birçok alanda yatırım yapabilirler. Fiziki yollarla veya fiziki olmayan yollarla altın alım – satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi sizlere vadeli altın işlemleri nelerdir detaylı bir şekilde anlatacağım.

Altın Yatırımı Yapmak

Altın Yatırımı Yapmak 31 Aralık 1974 tarihinde vadeli altın kontratları New York Comex, Chicago Mercantile Exchange (CM) ve Chicago Board of Trade (CBOT) tarafından yatırım piyasalarında işlem görmeye başlamıştır. Bu piyasalar çeşitli yatırım stratejilerine olanak tanıyan piyasalardır ve kendilerini kısa zamanda tüm dünyaya kabul ettirmişlerdir. Yatırımcıalr birikimlerini artık fiziki şekillerde değil, fiziki olmayan yollar aracılığıyla güvenli ve kazançlı olarak yapmaktadır.

Vadeli altın kontratlarının günümüze kadar spot alım – satım işlemlerinin yapıldığı uluslararası altın piyasalarında, vadeli altın işlemlerinin de devreye girmesi ile birlikte yüksek bir işlem hacmine ulaşmıştır. Vadeli altın işlemleri 1980’li yılların başında çok dikkat çekememiştir. Bunun nedeni ise altın fiyatlarında meydana gelen durgunluktur. Ancak 1970’li yılların sonu ile 1980’li yılların başında altın fiyatlarının yükselmeye başlaması ile birlikte önem kazanmıştır.

İlk başta sadece spot piyasalarda işlem gerçekleştiren ve ani fiyat dalgalanmalarından dolayı sıklıkla sürprizler ile karşılaşan yatırımcı ve spekülatörler tercih etmiştir. Bunun nedeni ise vadeli işlemlerin ortaya çıkması ile birlikte risklerin azaltılmış olmasıdır. Öncelikli olarak ABD borsalarında işlem gören altın kontratları daha sonra Asya borsalarında da işlem görmeye başlamıştır. Günümüzde vadeli altın işlemleri yaşanan düşüşler nedeniyle bir miktar azalan taleple devam etmektedir.

Vadeli Altın Alım – Satım İşlemleri

Vadeli Altın Alım - Satım İşlemleri Vadeli altın işlemleri, altın ticareti yapılan piyasalar üzerinde işleyiş bakımından büyük bir etki yaratmıştır. Altın piyasası katılımcıları arasında yer alan üreticiler ve tüketiciler ardından da yatırımcı ve spekülatörler spot piyasalar yerine vadeli işlem piyasalarını tercih etmeye başlamıştır. Bunun nedeni de; vadeli piyasalarda alım – satım işlemi yapan kişilerin başında spekülatörler gelmektedir. Altın fiyatlarının kısa veya uzun vadeli olarak düşeceği, yükseleceği üzerine yorum yapan spekülatörler, fiziki altın teslimatının söz konusu olmadığı vadeli işlem piyasalarında açık pozisyonlarda altın işlemleri gerçekleştirmeleridir.

Vadeli altın piyasalarında hedging işlemi yapan kişilerde etkili grupları oluşturmaktadır. Elinde bulundurdukları altını spot piyasada nakit parayla satan kişiler, altın fiyatlarında meydana gelen kısa veya orta vadeli yükseliş endişeleri nedeniyle kendi pozisyonlarına uygun olarak vadeli piyasalarda altın işlemleri gerçekleştirmeye başlamıştır. Hedging yapan kişiler açık olan pozisyonlarını kapatmaya çalışmışlardır.

Vadeli altın işlemlerinin özelliklerinden bazıları ise;

  • Karşılığı ileri bir tarihte ödenmek üzere yapılan alım – satım işlemlerine vadeli işlem denilmektedir. Günümüzde alım – satımı gerçekleştirilen mallara göre de çeşitli vadeli işlem piyasaları bulunmaktadır.
  • Vadeli piyasalarda alıcı ve satıcılar düzenlenen kontratlar ile belirli miktardaki altını ve karşılığı olan fiyatı ileri bir tarihte karşılıklı olarak değiştirmeyi amaçlamaktadır.
  • Forex piyasasında olduğu gibi vadeli altın işlemlerinde de fiziki alım yapma olmaksızın alıcı ve satıcılar uzun veya kısa pozisyonlara girebilmektedir.

Vadeli altın işlemlerine örnek vermek gerekirse;

Elinde fiziki olarak bulunmayan 5 altın kontratını Haziran kontratıyla satışa sunan bir kişi, gerçekte Haziran ayının belli bir gününde 1.200 ons altını belirli bir fiyattan satma yükümlülüğünü almış olur. Bu yükümlülüğü alan bir kişi, altına sahip olmamakta ve vade sonunda da bu altınları teslim etme gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. İşlemin karşı tarafında yer alan kişi ve haziran ayı sonunda mal alan kişinin de 1.200 ons altına sahip olmak veya vade bitiminde altın teslim alma gibi bir durumu bulunmamaktadır.

Altın vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve saflıkta altın alım – satım yükümlülüğünün verildiği sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler borsalarda işlem görmektedir. Altın alım -satım işlemleri nasıl yapılır bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Sözleşmelerde fiyat, sözleşmeye konu olan miktardaki altının vadeli fiyatını ifade etmektedir. Yatırımcıların kar ve zararları ise altının vadeli fiyat hareketleriyle oluşmaktadır.

Dünyada altın vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü borsalar ise;

  • New York Mercantile Exchange (NYMEX)
  • Tokyo Commodity Exchange (TOCOM)
  • Chicago Mercantile Exchange (CBOT)
  • Korea Futures Exchange (KOFEX)
  • Brazilian Mercantile & Futures Exchange (BM & F)
  • Dubai Gold & Commodity Exchange (DCGX)
  • Taiwan Futures Exchange (TAIFEX)

Vadeli altın işlemleri, riskten korunma, spekülasyon, arbitraj ve yatırım amacıyla kazançlı birer yatırım araçlarıdır. Ülkemizde bulunan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ile İstanbul Altın Borsası (İAB) üzerinden vadeli altın kontratları alınabilmekteydi. Şimdi ise Borsa İstanbul adı altında birleşen işlemler gibi vadeli altın işlemleri de Borsa İstanbul üzerinden yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir